Přihlásit se

River Adventure (19 – 25 let)

PŘEKONEJ DIVOČINU NA ŘECE I NA SOUŠI, PŘEKONEJ SEBE

Sedm dní na řece i v divočině kolem ní. Dobrodružství a výzvy, poznání sebe sama i nových přátel. Soužití s přírodou, odpovědnost za vlastní rozhodnutí. Prostě outdoorová expedice, která není jen o sportu, ale má prostor i pro osobní rozvoj. Protože příroda, skupinová spolupráce nebo překonávání překážek tě dokážou naučit dovednosti, které využiješ v celém svém životě. Do začátku nemusíš nic umět, všechno potřebné pro zvládání lodi tě naučíme.

Co čekat?

 1. Budeme sami v divočině

  Jen my na šesti kánoích, potok, zpívající ptáci a večer hvězdy nad tiše praskajícím ohněm. Celá, vodáky někdy opomíjená, Ploučnice bude jen naše. A naše bude i zodpovědnost, že se o sebe postaráme.
 2. Nebude to jen o nekonečném pádlování

  Čekej víc. Meandry, kličkování mezi kameny nebo čas od času spadlý strom v řece. Počasí a jeho vlivy – vedro, déšť i letní bouřka, to vše může nastat a klást nám překážky do naší cesty. Vše se bude odehrávat v kulisách krás okolní přírody, atmosféry bývalého vojenského prostoru, dne i noci, společnosti druhých i vlastní samoty. Potkáme se s novými lidmi, kteří se nám stanou přáteli a díky vzájemné pomoci dokážeme překonat víc, než si myslíme.
 3. Bude to (i) na tobě

  Naši instruktoři ti sice se vším pomohou a dohlédnou na bezpečí, ale nečekej, že to bude jen na nich. Budou ti dávat prostor si zkoušet různé role a učit se z prožité zkušenosti. To všechno v bezpečné a přátelské atmosféře malé skupiny.
 4. Můžeš se toho hodně naučit

  Jako základ se naučíš nutné dovednosti, pokud ještě nejsi kovaný vodák. Třeba jak ovládat loď, manévrovat s ní skrz meandry a také jak si dobře do lodi zabalit. Kromě toho ale, a o to tu půjde především, zjistíš i hodně o sobě a svém fungování ve skupině a vůči překážkám. V programu bude čas se ohlížet za tím, co se dělo, s ostatními si budete dávat vzájemně zpětnou vazbu a učit se z toho. Zjistíš, co jsou tvé silné stránky, které rozvíjet, i slabiny, na kterých zamakat. Získáš inspiraci k překonávání výzev.
 5. Kolik do toho dáš, tolik toho dostaneš

  Jak moc tě tahle expedice posune, to záleží pouze na tobě. Všechno je jen nabídka. Co a kolik si z toho vezmeš, to je již jen tvoje odpovědnost. Expedice je plná příležitostí přijímat výzvy a postavit se tak svým obavám – tou první může být už poslat přihlášku. Další přináší příroda, skupina i život sám. Jen vlastní rozhodnutí do něčeho jít i přes svůj strach tě posune na cestě k jeho překonávání.

Časté dotazy

Ve srovnání se školními vodáckými kurzy na Vltavě ano. Opalovat se na vodu nejedeme – ačkoliv i na to může ve chvílích odpočinku dojít. Denně ujedeme asi 15-20 km na mírně tekoucí vodě, mimo plavbu bude probíhat i suchozemský program, čeká tě spaní i vaření v přírodě. Každopádně ze zkušenosti víme, že to zvládne každý, kdo chce a nebojí se vystoupit z každodenního komfortu.

Abychom si užili přírodu i divočinu, budeme se vyhýbat kempům. Tábořit místo toho budeme ve volné přírodě, na místech podél řeky pro to speciálně domluvených. Sprchu ani záchod tak negarantujeme, zato zaručujeme dostatek tekoucí vody v Ploučnici. Platí, že budeme dodržovat politiku čistého místa (tábořiště i obědové plácky se po sobě budeme snažit nechávat čistější než při našem příchodu) a možná i samotnou Ploučnici trochu uklidíme.

Tak, jak si sami navaříme. Všechno jídlo si budeme sami připravovat. V této plné penzi pak čekej pořádnou snídaní, oběd do ruky (bez vaření, ať nás to nezdržuje na cestě), večeři pak teplou. Mezitím si budeš moci dávat svačinky dle libosti (ty si případně vezmi z domu, ale víc k tomu pošleme před kurzem). Zásoby na vaření a příslušenství bude mít na starosti doprovodné vozidlo.

Ano. Nemusíš být sice žádný závodník, ale udržet se na vodě nebo doplavat pro odplouvající pádlo rozhodně zvládnout musíš i bez vesty (ač ty budeme na vodě nosit povinně vždy).

Jasně, rozhodně můžeš. Na kurzu bude prostor se všechno naučit pod vedením našeho instruktora, který má vodácké zkoušky. Pojedeme navíc klidnou vodu, bez vodních vírů nebo zpěněných bubnů, žádné mistrovství proto není potřeba. Takže to nejhorší, co se může stát, je koupel. A popravdě: jestli bude parno jako minulé léto, možná ti to ani vadit nebude

Byl to pro mě asi nejsilnější, nejlepší a nejúžasnější týden mého života. Týden, kdy jsem se propadla na fyzické dno, ale pak jsem našla cestu ven a udělalo mě to o dost silnější (osobnostně). Bylo to náročné, ale o tom to je. A za to chci moc poděkovat.

– Anežka, účastnice z roku 2020

Kolik to stojí?

Finální výši poplatku necháváme na tobě a tvých reálných možnostech. Reálná cena expedice je vyjádřená horní hranicí. Letošní River Adventure však byla podpořena Nadačním fondem dobrodružné výchovy v přírodě, který tak umožnil účast i těm, kteří v současnosti na plnou částku nedosáhnou. Každý účastník si tak může zvolit výši poplatku, která je v jeho reálných možnostech. Vyšší částky pomohou dalšímu rozvoji expedice a projektů Outward Bound. Výše poplatku neovlivňuje program expedice.

Především přítomnost a pozornost našich instruktorů, kteří dbají na pohodu a bezpečnost, stejně jako na to, aby si každý účastník odvezl co nejvíc nových zkušeností. Dále je součástí program, jídlo, společné vybavení, speciální vybavení na některé aktivity (lodě, záchranné vesty, materiál na lanové aktivity, atd.), lékárna, podpůrný instruktor, který se stará o zásobování a bezpečnost. Součástí ceny není doprava na a z expedice.

Pak je zde pro tebe Lipnický stipendijní fond, který ti může poskytnout stipendium (slevu až 4 000 Kč). Více o něm i o tom, jak o příspěvek požádat, je zde.

V případě odhlášení se platí následující storno poplatky:

 • do 5ti týdnů před expedicí  10 % z poplatku za expedici
 • 5 týdnů až 8 dní před expedicí (včetně) 30 % z poplatku za expedici
 • týden před expedicí včetně 100 % poplatku za expedici.

Pokud bychom museli expedici rušit, vrátíme ti částku v plné výši zpět, případně sníženou o již absolvovanou část expedice.

Více o stornu nebo možnosti za sebe najít náhradu najdeš zde.

Přihlášky

10. 07. 2023 - 16. 07. 2023 River Adventure (19-25 let)
Ploučnice