Přihlásit se

METODIKA ADAPTAČNÍCH KURZŮ

Naučte se vše potřebné, abyste mohli dělat svoje vlastní, zážitkové adapťáky.

Naučíte se vše potřebné, abyste mohli dělat svoje vlastní, zážitkové adapťáky

Dobrý adapťák v nové třídě umí divy: během pár dní stmelí žáky a propojí je s jejich učiteli. Tedy, alespoň by to umět měl. A na tomto kurzu se naučíte, jak toho docílit – jakými aktivitami, jak je poskládat po sobě, jak celou akci připravit, stejně jako jak na ni následně navázat ve škole (třeba v třídnických hodinách). A kostru takové akce si zde sami s naší pomocí sestavíte.

V roce 1991 jsme stáli u prvních adapťáků v Česku, od té doby je pořádáme pro stovky dětí každý rok. Využíváme k tomu metody zážitkové medagogiky a za těch víc jak 30 let jsme mnohé vyzkoušeli a vypilovali – a to vám rádi předáme na tomto kurzu. Protože chceme, aby z jejich potenciálu mohlo těžit co nejvíc studentů i jejich učitelů.

Tento kurz je akreditován u MŠMT v systému DVPP pod č.j. MSMT- 6753/2022-5-355.

Co si odnesete?

Ucelený balík znalostí, dovedností a tipů, se kterými budete moci pořádat své vlastní adaptační kurzy – zážitkově, bez zbytečné námahy a navíc plnící dané cíle.

 1. Osvojíte si základní principy zážitkové pedagogiky
  Do té míry, abyste chápali její zákonitosti a mohli ji sami využít. Naučíte se tedy, jak si určit záměr a cíle, jak vybírat a upravovat hry, stejně jako proč a jak vést reflexe. Vše z toho si i sami vyzkoušíte a natrénujete.
 2. Naučíte se sestavit scénář svého vlastního kurzu
  Ukážeme vám, jak v Prázdninovce tvoříme dramaturgii adapťáků (jak skládáme jednotlivé programy do smysluplného celku), aby plnily vytyčený cíl, a následně si projdeme možné dramaturgické postupy dle vašich potřeb.
 3. Získáte inspiraci na konkrétní osvědčené hry a programy
  Nějaké si sami zahrajete, jiné popíšeme, na další odkážeme. Abyste měli dostatečnou zásobu, ze které při tvorbě scénáře vybírat. K tomu se dozvíte, jak hry uvádět, aby vše šlapalo a pro vás to bylo co nejméně stresu.
 4. Shrnete si, na co při chystání nezapomenout, a proč adapťáky vůbec dělat
  Není to jen o programu, ale i o produkci (středisko, doprava, …). Proto společně sestavíme seznam, na co při chystání nezapomenout. Zároveň si shrneme i argumenty, proč je vůbec pořádat. Mohou se hodit, až budete někdy zdůvodňovat, proč mají smysl.
 5. Připravíte si koncept vlastního adaptačního kurzu
  Vše doposud naučené ještě na místě zúročíte a sestavíte si kostru své vlastní akce. Na ni dostanete zpětnou vazbu a vy tak odjedete s konceptem, který je z velké části hotový a po dopilování připravený k realizaci.

Kontakt

V případě dotazu se nám rozhodně ozvěte, odpovíme obratem.

Tomáš Doležal
tomas.dolezal@psl.cz
dotazy na obsah kurzu

Zuzana Gerstlová
zuzana.gerstlova@psl.cz
organizace a přihlašování

Po tomhle kurzu mi adapťáky začaly konečně dávat smysl. U nás na škole je mám na starosti a zatím jsem je nějak pachtila, aby se neřeklo. Teď ale vím, jak z nich vytřískat maximum.

– Markéta, účastnice kurzu

Pro koho kurz je?

 • Pro učitele, preventisty i výchovné poradce
  Nejvíc z něj budou těžit učitelé (ZŠ, SŠ, SOŠ, SOU, VOŠ a všech dalších škol), stejně jako školní preventisté, výchovní poradci nebo pedagogové volného času. Obzvláště pak ti, kteří již chystají adaptační kurzy nebo je to čeká.
 • Pro začátečníky i pokročilé v zážitkové pedagogice
  Pro absolvování není potřeba mít žádné zkušenosti se zážitkovou pedagogikou. Jestliže ale nějaké máte, rozhodně na nich budete stavět a odhalíte její další úrovně. Obzvláště pak její specifika v tématu adaptačních kurzů.
 • Pro ty, kteří nemají čas na dlouhý výcvik zážitkové pedagogiky či jej už mají za sebou
  V Prázdninovce máme patnáctidenní Certifikovaný výcvik metod žážitkové pedagogiky. Tam se o zážitkovce učí vše a hodně do hloubky. Jestliže na něj nemáte prostor a stačí vám (zatím) o ní jen základní principy, díky kterým budete moci za dva dny chystat a vést adapťáky, pojeďte jen sem. Pro toto specifické téma dostačuje.
  Jako absolventi výcviku naopak využijete své nabyté znalosti a aplikujete je na toto konkrétní téma. Bude to tak pro vás výbornou nadstavbou.

Jestli si nejste jistí, zda je tento kurz pro vás vhodný, napište nám – kontakt na lektora je dole na této stránce.

Praktické informace

Časový harmonogram
Kurz je od 8.00 do 18.00 s průběžnými přestávkami a hodinovou obědovou pauzou.

Účastnická skupina
Maximálně 16 účastníků + lektor.

Kde kurz probíhá
V centru Prahy – APERIO, Dřevná 2, 128 00 Praha 2 – Nové Město

K ceně
Ubytování ani strava není v ceně kurzu a zařizuje si je každý sám.
Platební údaje vám pošleme na email po přihlášení.

Storno poplatky

V případě odhlášení z kurzu po zaplacení účastnického poplatku jsou stanoveny následující storno poplatky:

 • méně než 14 dní až do 6. dne včetně před začátkem kurzu (den, kdy kurz probíhá, se do lhůty nezapočítává): 50 % z ceny kurzu
 • méně než 5 dní před kurzem: 100 % z ceny kurzu

Pokud by se kurz nenaplnil, nemohl se konat z jiného důvodu na naší straně či z důvodu vyšší moci, nabídneme Vám nový termín nebo kurzovné vrátíme v plné výši.

Pro stanovení výše storno poplatku je rozhodující datum doručení žádosti. Na zrušení účasti ze zdravotních důvodů není brán zřetel a řídí se běžnými storno podmínkami.

Pokud se kurzu nemůže zúčastnit přihlášená osoba, může být vyslán náhradník.

Zrušení účasti po zaplacení si můžete případně pojistit u pojišťovny.

Co je Prázdninovka?

Prázdninová škola Lipnice je nezisková organizace, ve které od roku 1977 využíváme metody zážitkové pedagogiky k rozvoji znalostí, dovedností a postojů jednotlivců – aby objevili a využili svůj vlastní potenciál.

Již od samého počátku v ní aktivně stavíme na kultuře dávání zpětné vazby – průběžně si ji poskytujeme v týmech, na vyžádání ji dáváme účastníkům našich akcí a jestliže uděláme nějaké chyby, neskrýváme je, ale snažíme se z nich poučit.

Na tomto kurzu zážitkově předáváme, co jsme se za těch více než 40 let o efektivním dávání a přijímání zpětné vazby a jejím začlenění do každodenního fungování naučili. Aby z ní mohlo benefitovat co nejvíc dalších organizací, týmů v nich a hlavně samotných jednotlivců.

Přihlaste se

Vyplněním a odesláním přihlášky se závazně přihlašujete na tento kurz Prázdninové školy Lipnice.

12. 02. 2024 - 13. 02. 2024 Metodika adaptačních kurzů
Tomáš Doležal
Praha, DOHLAVY, Neklanova 152/42
Přihlásit se