Přihlásit se

Hraničáři ve stínech lesa

"Ve stínech lesa postavy tajemné, důvěra, odvaha, přátelství vzájemné." | rodič a dítě 9-14 let

Dobrodružství v lesích volá!

Autorská myšlenka kurzu Hraničáři stojí na kombinaci drsné přírody a jemných ctností. Nabízíme vám kurz pro dvojici rodič a dítě v lesích Vysočiny.

Inspirací je pro nás série fantasy knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana.

Co nás čeká?

Střelba z luku, rozdělávání ohně, vaření v přírodě, orientace v terénu, přespání v lese, zodpovědnost, trpělivost, sebeúcta, vytrvalost, odvaha, zpívání u ohně, tvořivost, legrace a jedinečné společenství.

Jak to vypadalo v minulých letech?

Termíny kurzu:

Hraničářský sněm (prolog): 19. – 21. 5. 2023
(pátek-neděle, 3 dny)

Hraničářské učiliště (hlavní část): 14. – 22. 10. 2023
(sobota – neděle, 9 dní)

Informace ke kurzu

Účastník přihlášením na kurz bere na vědomí, že se jedná o kurz výběrový

Přihlášení neznamená automatické přijetí do kurzu. Aby byla skupina pestrá, snažíme se z přihlášených zájemců vybrat tak, abychom měli vyvážený počet maminek, tatínků, starších a mladších dětí a podobně. O přijetí či nepřijetí na kurz vás budeme včas informovat.

První ročník kurzu Hraničáři se uskutečnil na podzim roku 2021. Pro velký zájem o hraničářský kurz se v dalším roce 2022 uskutečnili dva běhy v různých termínech. A letos tomu nebude jinak. Nabízíme vám dva běhy se stejnou myšlenkou, různým týmem, na dvou různých místech.

Hraničáři ve stínech lesa (Žďárské vrchy, Vysočina)

Hraničáři – ochránci Araluenu (Lipnice nad Sázavou)

CENU kurzu si volíte v rozmezí 17 500 Kč – 21 500 Kč

Cena kurzu je za dvojici rodič a dítě.

Kurz pro vás připravujeme dobrovolnicky bez nároku na honorář a vaše účastnické poplatky slouží jen k pokrytí nákladů. Cenu volíte sami v rozmezí od 17.500 Kč do 21.500  podle toho, kolik chcete a můžete zaplatit. Vyšší částky do rozpočtu kurzu nám umožní vymazlenější drobnosti pro program kurzu.

Platbu proveďte až po přijetí informace, že jste byli na kurz vybráni, na účet č. 2800951794/2010 Variabilní symbol 234555, do poznámky doplňte jméno a příjmení.

Lipnický stipendijní fond

Pokud je ve vaší životní situaci částka 17.500 Kč vysoká, můžete se obrátit na Lipnický stipendijní fond, kde můžete požádat o příspěvek na účastnický poplatek. Jak požádat o příspěvek? Na adresu reditel@psl.cz pošlete co nejdříve žádost, která bude obsahovat popis vaší situace a představu o výši stipendia spolu s názvem kurzu, o který máte zájem. Nezapomeňte také uvést vaše jméno, adresu, datum narození.

Cena zahrnuje:

V ceně je zahrnut pronájem prostor, stravování (plná penze) po dobu trvání prologu i kurzu, ubytování v chatkách bez elektřiny na kurzu, parkování, pojištění, náklady na materiálové a programové vybavení, program a programová překvapení v rámci kurzu, technické a bezpečnostní zajištění po celou dobu trvání prologu a kurzu.

Cena nezahrnuje:

Dopravu na prolog a kurz si rodinné týmy zajišťují a hradí sami. 

Stornopoplatky z celkové výše účastnického poplatku:

  • do 31.3.2023 včetně – 20% ze zaplacené ceny
  • od 1.4.2023 do 19.4.2023 včetně – 50% ze zaplacené ceny
  • od 20.4.2023 včetně – 100% ze zaplacené ceny.

Pro stanovení výše stornopoplatku je rozhodující datum doručení žádosti.

Neúčast ze zdravotních důvodů není nijak speciálně zohledněna. Je považována za standardní neúčast dle podmínek výše.

Často kladené otázky

V loňském roce jsme již kurz vyzkoušeli a tak se můžete těšit na další pokračování. Pro velký zájem o hraničářský kurz se v letošním roce budou konat kurzy hned dva v různých termínech.

Tento kurz: Hraničáři ve stínech lesa

A druhý kurz: Hraničáři – ochránci Araluenu

Individuální zdravotní problémy (ne infekční) nejsou překážkou účasti, potřebujeme o nich ale vědět, abychom všem účastníkům zajistili bezpečí a mohli případně přizpůsobit program či stravu.  Před kurzem vás požádáme o vyplnění tzv. zdravotního prohlášení. Na kurzu bude zdravotník.

Vaření na kurzu je v naší režii, takže si můžete vybrat mezi masitou a vegetariánskou stravou. Vyjdeme také maximálně vstříc všem požadavkům ohledně potravinových alergií, náročnějších diet a dalších nároků. Je ale třeba, abyste tyto požadavky dopředu konzultovali s týmem.

Nebojte se, těšte se! Náš kurz bude pracovat s posílením odvahy, jak rodičů, tak dětí. Možná těch náročných moment bude 12, možná taky ne. A možná to bude pro každého trochu jinak. Vystoupení z komfortní zóny podle nás k dobrodružství patří a práce s rizikem je důležitou dovedností každého hraničáře. Náplasti máme, plnou důvěru v účastníky také.

To by bylo skvělé! Choďte do lesa i v nepříznivém počasí, vyzkoušejte boty a oblečení, ve kterém si udržíte tepelný komfort a zkuste v lese pobýt i krátce po setmění.

Vezměte si výbavu takovou, abyste mohli pohodlně zvládnout kurz v podzimní přírodě. Budeme bydlet v chatkách, ve kterých se nedá zatopi. Každý ale bude mít svou postel a zároveň budeme někdy spát v lese. Doporučené vybavení vám včas zašleme v informačním dopise poté, co uzavřeme sestavování účastnické skupiny. Už teď ale můžeme prozradit, že se neobejdete bez dobrého spacáku a karimatky.

Na kurzu můžete očekávat postel i teplou vodu ve sprše. Budeme ubytováni v malých chatkách, kde se nedá zatopit. Zároveň je dost dobře možné, že budou noci, kdy si o posteli budete moci nechat jen zdát 🙂

Kurz je zaměřen na dvojici rodič a dítě. Myslíme si, že koncentrovaná pozornost dává společnému času a vztahu výrazně vyšší kvalitu. Společné prožitky vám umožní posílit vaše pouto a zažít jedinečné chvíle, na které budete v budoucnu navazovat.

Toto věkové rozpětí zhruba odpovídá čtenářské skupině Hraničářova učně. Zároveň nám umožní v některých částech programu nechat fungovat dětskou skupinu samostatně. Orientačně by děti měly být min. ve 3. třídě ZŠ a neměly by být přes 8. třídu. Nejdůležitější je jejich motivace, zda je hraničáři vůbec zajímají a zda mají chuť s vámi na kurz jet.

Bydlet budete spolu. Programy budou pro dvojici, pro skupiny, pro celé společenství a nepochybně i takové, při kterých bude dětská skupina plnit úkoly v lese a rodiče mezitím s plnou důvěrou budou připravovat dřevo na oheň. Kurz však bude především o prohloubení vztahu rodiče s dítětem a je připraven pro vás společně.

Ne. Jsme přesvědčeni, že vztah rodič a dítě je důležité budovat jak v úplných rodinách, tak v rodinách s rozvedenými rodiči, a to včetně společné nebo střídavé péče. Hodnotně trávený čas je o to důležitější, pokud rodiče mají v kontaktu s dětmi nějaké omezení.

Věříme, že má vysokou hodnotu a jeho cena je odpovídající. Vložené peníze do kurzu se vám jistě vrátí v několika podobách. Pokud je však jedinou překážkou vaší účasti, kontaktujte kancelář Prázdninové školy Lipnice a ta vám může poskytnout příspěvek z Lipnického stipendijního fondu. V sekci cena je popsáno, jak postupovat.

Video upoutávky ke kurzu

U příležitosti vzniku kurzu jsme vytvořili v minulých letech tyto upoutávky. Nechte se vést do světa hraničářů.

Přihlášky

14. 10. 2023 - 22. 10. 2023 Hraničáři ve stínech lesa
Žďárské vrchy, Vysočina

V případě dotazů ohledně kurzu napište naši hraničářce…

Kateřina Holeyšovská

katerina.holeysovska@psl.cz