Přihlásit se

Hra jako prostředek pro vzdělávání

Hry lze využívat jako jeden z efektivních programových prostředků při výchově, rozvoji i vzdělávání. Zjistěte jak.

Hry lze využívat jako jeden z efektivních programových prostředků při výchově, rozvoji i vzdělávání. Zjistěte jak.

Hry můžete hrát jen tak pro zábavu. A nebo je využít i pro rozvoj – protože ačkoliv jsou vnímané pouze jako jednání „jako“, pořád přináší reálná témata i vyvolávají opravdové emoce. A s těmi můžete pracovat – nechat účastníky, aby si díky nim něco uvědomili nebo se naučili a odnesli si do života nov zkušenosti. A na tomto kurzu vám ukážeme, jak.

Během tohoto jednoho dne si tak sami vyzkoušíte, co hry jako vzdělávací prostředek umí, co všechno se dá s nimi rozvíjet a odejdete s inspirací, jak je využít ve své praxi. Taky vám ukážeme, jak s nimi pracujeme v Prázdninovce a rozhodně zmíníme, na co je potřeba dávat pozor, aby hra jako prostředek pro vzdělávání fungovala.

Tento kurz je akreditován u MŠMT v systému DVPP pod č. j. MSMT- 28774/2022-4-976.

Aktuálně (k 10. 6. 2024)

Na podzim (14.11.) proběhne v Praze další běh.

Jestli se vám termín nehodí a chcete vědět, až se tu objeví jiný, dejte nám tady vědět – ozveme se, jakmile ho zveřejníme.

Co si odnesete?

 1. Osobní účastnickou zkušenost
  Nejdřív si sami pod vedením lektora zahrajete několik her, po kterých bude následovat ohlédnutí – a dost možná i nějaká nová zkušenost, kterou si sami pro sebe pojmenujete a odnesete do svého reálného, pracovního nebo osobního života. Při tom si vyzkoušíte, jak zážitková pedagogika funguje a jaké místo v ní hry mají.
 2. Metodické zarámování do metodiky zážitkové pedagogiky
  Následovat bude metodické zarámování, při kterém se na vše, co budete mít za sebou, podíváme seshora: lektor odhalí, co a proč se dělo, jaký byl záměr té které části, přidá tipy, jak s tím pracovat ve vaší praxi, nebo vše zasadí do metodiky zážitkové pedagogiky. Ukáže vám, podle čeho hry vybírat, a zároveň představí i další možné programové prostředky – protože mimo her jsou i jiné.
 3. Inspirace na hry
  Na každém běhu odcházejí účastníci a říkají: „Díky za inspiraci na nové hry.“ Tak snad odejdete i vy s něčím novým. Nechceme však nic slibovat: jestli jste chodící herní encyklopedií, dost možná pro vás nebude nové vše, nicméně se snažíme využít spíš ty neznámé. A zároveň: tento kurz není přehlídkou her – nějaké budou (ať si na nich ukážeme, jak fungují), ale nemá to být nekonečný inspiromat.
 4. Zábavu
  Už máme za sebou několik běhů tohoto kurzu a často na konci slýcháváme, že to byla zábava – den, při kterém se mnoho naučilo a vysvětlilo, a zároveň se u toho hrály hry. Za nás ideální způsob, jak něco učit, no né?

Co o kurzu řekli jiní?

Pro koho kurz je?

 • Pro učitele, volnočasové pedagogy a pracovníky s mládeží
  Typicky si kurz pochvalují jak učitelé (od ZŠ po VŠ), tak volnočasoví pedagogové z DDM, SVČ a podobných, stejně jako táboroví vedoucí.
 • Pro lektory, trenéry, kouče a metodiky
  Ti, kteří chtějí na svých kurzech nebo při rozvoji jiných využívat hry, zde zjistí, co všechno umí a jak to jejich činost může obohatit.

 • Pro ty, kteří nemají čas na dlouhý výcvik zážitkové pedagogiky
  V Prázdninovce máme patnáctidenní Certifikovaný výcvik metod žážitkové pedagogiky. Tam se mimojiné hře věnujeme hodně do hloubky. Jestliže na něj nemáte prostor a stačí vám (zatím) o hrách jen základní principy, pojeďte sem.
 • Pro začátečníky i pokročilé v zážitkové pedagogice
  Pro absolvování není potřeba mít žádné zkušenosti se zážitkovou pedagogikou. Jestliže nějaké máte, rozhodně na nich budete stavět a odhalíte její další úrovně. Jestli ale máte za sebou náš Výcvik, bude toto „jen“ oprášením toho, co znáte.

Chcete vlastní místo a termín?

Tento kurz je možné si objednat na míru jen pro svoji partu (alespoň 10 lidí): ozvěte se nám na kurzy@psl.cz a domluvíme termín i místo podle vašich potřeb.
Pro školy: lze to platit ze šablon a operačních programů.

Praktické informace

Časový harmonogram a místo
Kurz je od 9.00 do 17.00 s průběžnými přestávkami a obědovou pauzou.
Před kurzem se přihlášeným ozveme, časy potvrdíme, stejně jako upřesníme místo.

Účastnická skupina
Maximálně 16 účastníků + lektor.

K ceně
Strava není v ceně kurzu a zařizuje si ji každý sám.
Platební údaje vám pošleme na e-mail po přihlášení.

Akreditace a osvědčení o absolvování
Tento kurz je akreditovaný u MŠMT a je možné si jej nechat proplatit z různých šablon nebo programů pro učitele. Informovat se o tom můžete u sebe na škole.

Storno podmínky
V případě odhlášení se z kurzu jsou stanoveny tyto storno podmínky.
Jak mimo jiné říkají: v případě stornování účasti je možné za sebe vyslat někoho jiného.
Storno účasti je možné si pojistit u mnoha pojišťoven.

Pokud by se kurz nenaplnil, nemohl se konat z jiného důvodu na naší straně či z důvodu vyšší moci, nabídneme Vám nový termín nebo kurzovné vrátíme v plné výši.

Přihlaste se

Po odeslání této přihlášky vám na mail automaticky pošleme platební údaje. Kdyby se do pár hodin neobjevily, ozvěte se nám, prosím, na kurzy@psl.cz.
Tyto údaje potřebujeme 1) teď pro vystavení faktury a 2) po kurzu pro vystavení osvědčení o absolvování.

16. 05. 2024 - 16. 05. 2024 Hra jako prostředek pro vzdělávání
vede Jakub Liška
Praha (Prostor 8)
Již proběhlo
14. 11. 2024 - 14. 11. 2024 Hra jako prostředek pro vzdělávání
vede Jakub Liška
Praha (Prostor 8)
Přihlásit se

Kontakt

Jakub Liška
jakub.liska@psl.cz
dotazy na obsah kurzu

Zdenka Holubcová
zdenka.holubcova@psl.cz
organizace a přihlašování

Co je Prázdninovka?

Prázdninová škola Lipnice je nezisková organizace, ve které od roku 1977 využíváme metody zážitkové pedagogiky k rozvoji znalostí, dovedností a postojů jednotlivců – aby objevili a využili svůj vlastní potenciál.

Již od samého počátku v ní pracujeme s hrami – naše kurzy jsou jich plné. Ale většinou je nehrajeme jen pro zábavu, ale využíváme je jako prostředek pro vzdělávání. A jsou tak 1) zábavnou formou, jak se rozvíjet, a 2) velmi silnou formou, protože prostě umí vtáhnout a přinášet reálná témata i emoce.

Na tomto kurzu zážitkově předáváme, co jsme se za těch více než 45 let o tvorbě her, jejich uvádění a vytěžování naučili. Aby z nich mohlo benefitovat co nejvíc dalších organizací, lidí v nich a hlavně samotných jednotlivců.

slot gacor
slot thailand
https://bridgejunks.com/
slot thailand
https://dramalist.org/