Naučíte se, jak vědomě nastavovat psychickou náročnost svých programů a jak poskytnout krizovou intervenci
Aktuálně (k 17. 12. 2024)
Vypsali jsme nový běh na duben (4.–6.4.2025), tak je možné se hlásit. Polovina míst je již zabraných.
Jestli o kurz máte zájem, ale nehodí se vám termín, dejte nám tady vědět – ozveme se, jakmile vypíšeme nový běh.
Program (od výuky ve škole přes letní tábory až po školení ve firmě) mnohdy vyvolá silné prožitky a nečekané emoce. Někdy tak moc, že otevře vnitřní, citlivá témata jednotlivců i skupiny a způsobí až psychické zranění. Tento kurz vám nabídne sadu konkrétních nástrojů a technik, které vám pomohou tyto situace zvládat: při prevenci psychických rizik (ať je máte dopředu pod kontrolou), stejně jako při intervenci (jak zasáhnout, když se něco fakt stane).
Neboť jak říká jeden bývalý účastník: „Všichni se učí fyzickou první pomoc, třeba resuscitovat. Ale tady jsem si uvědomil, že každý by měl umět poskytnout i tu psychickou.“
Kurz a jeho náplň během minuty a čtvrt shrnuje i lektor Petr na tomto videu:
Co si odnesete?
- Jak na prevenci psychických poranění
Společně projdeme, na co všechno je potřeba myslet při namýšlení programu i celé akce: ať dopředu ještě doma, tak během vedení programu i po jeho skončení. - Naučíte se, jak nastavovat psychickou zátěž programu
Mnohdy je potřeba co nejnižší, někdy se ale vědomě pracuje s vysokou. Ukážeme vám, proč to dělat, a jak to oběma směry regulovat vědomě, stejně jako jak pak třeba vést reflexi (tedy ohlédnutí za programem) a jaké techniky při ní využít. - Prevenci si sami vyzkoušíte
Budete mít možnost si toto všechno vyzkoušet v praxi: připravit psychicky náročnou hru, uvést ji a odvést po ní reflexi. Takto v bezpečném prostředí s podporou lektorů budete přímo trénovat, jak na to. - Seznámíme vás se základy krizové intervence
Ať ji v případě, kdy se i přes veškerou prevenci dostanete do situace, kdy ji budete muset poskytnout. To vše tak, abyste to zvládli i jako neprofesionálové. - Krizovou intervenci budete sami trénovat
Poskytování tzv. „krizovky“ si sami vyzkoušíte v rámci modelových situací. Získáte pak i zpětnou vazbu, ať víte, jak na ni příště, až ji budete muset dávat v reálu. - Uslyšíte mnoho případových studií a historek z praxe
Naši lektoři jsou sami krizovými interventy, mají za sebou roky kurzů a již si něco zažili. Rádi se s vámi o to poděli – někdy i jen pro pobavení a odlehčení situace.
Tento kurz užijete, ať již děláte kurzy vedené metodami zážitkové pedagogiky, stejně jako jestli učíte nebo vychováváte jinak – probírané a trénované principy jsou plně přenositelné do jiných prostředí.
Co o kurzu řekli jiní?
Pro koho kurz je?
- Pro instruktory, učitele, volnočasové pedagogy, lektory
Pro všechny, kteří uvádí programy pro jiné a je riziko, že u účastníků vyvolají silné reakce, které mohou vést k psychickému zranění. Krizová intervence se ale hodí (dle našeho mínění) všem i do situací běžného života. - Pro neprofesionály v oblasti krizové intervence
Profíky interventy z vás tady neuděláme. Pro „běžné“ situace při práci s lidmi to ale stačit bude. Stejným kurzem si prochází i instruktoři v naší organizaci.
- Pro začátečníky i pokročilé v zážitkové pedagogice
Pro absolvování není potřeba mít žádné zkušenosti se zážitkovou pedagogikou. Jestliže nějaké máte, rozhodně si to propojíte (protože obzvláště při vedení programů využívajících metod zážitkovky je nebezečí psychického rizika někdy velké), ale chytnete se v pohodě i bez toho.
Chcete vlastní místo a termín?
Tento kurz je možné si objednat na míru jen pro svoji partu (alespoň 10 lidí): ozvěte se nám na kurzy@psl.cz a domluvíme termín i místo podle vašich potřeb.
Pro školy: v reakci na situaci žáků prchajících z Ukrajiny nabízíme i variantu zaměřenou na krizovou intervenci a krizovou komunikaci pro učitele, využitelnou do školní praxe.
Oboje varianty lze platit ze šablon a operačních programů.v reakci
Praktické informace
Časový harmonogram
– 1. den od 15.00 do 20.00,
– 2. den od 9.00 do 18.00 (s delší přestávkou na oběd),
– 3. den od 9.00 do 12.30. Před kurzem se přihlášeným ozveme, časy potvrdíme, stejně jako upřesníme místo.
Místo konání
Kurz proběhne v Centru všímavosti.
Adresa je Kopečná 16, Brno 602 00 (mapa zde), je to v parku u Špilberku.
Účastnická skupina
Maximálně 16 účastníků + 2 lektoři.
K ceně
Strava ani ubytování není v ceně kurzu a zařizuje si ji každý sám. Cena zahrnuje program 5100,- a DPH 1100,-.
Platební údaje vám pošleme na e-mail po přihlášení.
Akreditace a osvědčení o absolvování
Tento kurz je akreditovaný u MŠMT a je možné si jej nechat proplatit z různých šablon nebo programů pro učitele. Informovat se o tom můžete u sebe na škole.
Storno podmínky
V případě odhlášení se z kurzu jsou stanoveny tyto storno podmínky.
Jak mimo jiné říkají: v případě stornování účasti je možné za sebe vyslat někoho jiného.
Storno účasti je možné si pojistit u mnoha pojišťoven.
Pokud by se kurz nenaplnil, nemohl se konat z jiného důvodu na naší straně či z důvodu vyšší moci, nabídneme Vám nový termín nebo kurzovné vrátíme v plné výši.
Přihlaste se
Po odeslání této přihlášky vám na mail automaticky pošleme platební údaje. Kdyby se do pár hodin neobjevily, ozvěte se nám, prosím, na kurzy@psl.cz.
Tyto údaje potřebujeme 1) teď pro vystavení faktury a 2) po kurzu pro vystavení osvědčení o absolvování.
Kdo kurz vede?
Kontakt
Petr Válek
petr.valek@psl.cz
dotazy na obsah kurzu
Zdenka Holubcová
zdenka.holubcova@psl.cz
organizace a přihlašování
Co je Prázdninovka?
Prázdninová škola Lipnice je nezisková organizace, ve které od roku 1977 využíváme metody zážitkové pedagogiky k rozvoji znalostí, dovedností a postojů jednotlivců – aby objevili a využili svůj vlastní potenciál.
Při aplikaci těchto metod cíleně pracujeme s prožitkem účastníků a jejich emocemi. A aby to bylo bezpečné (pro účastníky i pro nás), dbáme na to, aby byli naši instruktoři schopni psychické riziko vědomě a efektivně řídit, respektive zasáhnout, kdyby se něco stalo.
Na tomto kurzu zážitkově předáváme, co jsme se za těch více než 47 let o řízení psychického rizika naučili, a jak to aplikovat při přípravě podobných akcí a programů také. Aby z toho mohlo benefitovat co nejvíc dalších organizací, lidí v nich a hlavně samotných jednotlivců.