O některých zážitkových kurzech se říká, že to je „prázdninovka“. Co to ale doopravdy znamená?
Nabízíme vám víkend psaný perem Prázdninové školy Lipnice. Ukážeme vám, jak zážitkový program může vypadat. Vybrali jsme pro vás jak „osvědčené“ programy, tak i programy zbrusu nové. Vše uvedené v klasické prázdninovkové atmosféře, která vás okamžitě vtáhne do hry…
Herní víkend je metodický kurz. Nabídneme vám široké spektrum různých aktivit, které následně společně reflektujeme a v závěru metodicky rozebereme. Skrze sebezkušenost tak zjistíte, jak funguje rozvoj zážitkem a jak hry stavět a uvádět, abyste dosáhli kýženého cíle.
Kurz Herní víkend je zaměřen hlavně prakticky – na zážitek ze hry – a metodicky – na rozbor příčin fungování hry a jejího konkrétního praktického použití.
Pro koho je kurz určen?
Primárně pro volnočasové pedagogy, lektory, pedagogy, pracovníky nízkoprahových center. Pro kohokoli, kdo pracuje s lidmi a chce získat novou inspiraci, vyzkoušet si na vlastní kůži, jak funguje rozvoj zážitkem. Pro kohokoli, kdo se chce dozvědět, jak hry cílit, motivovat, zajímavě uvádět a reflektovat. To vše skrze sebezkušenost.
Ti, co mají méně zkušeností se zážitkovými programy, zde najdou databanku her, které budou moci využívat. Zažijí, co to zážitkový program vlastně je. A dozvědí se, jak je možné ho využít v práci s lidmi.
Ti, kteří jsou zkušení v oblasti rozvoje zážitkem, zde zažijí některé hry ze Zlatých fondů her PŠL v novém uvedení v různých modifikacích a v rámci metodické reflexe her se naučí tyto hry a jejich herní principy využívat nově. Setkají se zcela novými hrami, které jsme v poslední době vytvořili. A také si opět vyzkouší, jaké je to být účastníkem.
Kurz je akreditován MŠMT v systému DVPP pod názvem Herní sebezkušenost k uplatnění metodiky zážitkové pedagogiky ve vzdělávání/OSR č. j. MSMT- 28774/2022-4-976.
Co na kurzu zažijete?
Čeká vás velmi široká paleta aktivit. Obsahově velmi nabitý víkend kdy vás “nenecháme spát”. Můžete očekávat mimo jiné:
- Strategické hry
- Diskusní hry
- Noční hry
- Jak vypadá správná atmosféra, kterou umí hra vyvolat
- Akci, fyzicky nároční aktivitu
- „Klasické“ prázdninovkové hry
- Mnoho krátkých, aktivizačních her
- Herní pojetí netradičních částí kurzu (snídaně, oběd, závěrečné balení…)
Přihlášky
Byla to pořádná injekce her! Nesjížděj hry jen tak, nauč se je vy-tě-žit! Zjistil jsem, že hra není jen běhání po lese s šátky, a že výhra není jen první cena!
– Petr, účastník kurzu
Metody, se kterými budeme pracovat:
1) Sebezkušenost: každou hrou projdete jako účastník
2) Reflexe z pohledu účastníka aktivity: po skončení aktivity ji společně rozebereme
3) Metodická reflexe: chceme, abyste hře rozuměli, věděli, jak a kdy ji použít, ukážeme vám, jak lze každou hru modifikovat tak, aby šla použít pro jiné cíle
Další metodické kurzy PŠL:
Kurz nikterak nesupluje náš výcvik, který komplexně představuje metodiku zážitkové pedagogiky. Absolventům výcviku nabízí širší škálu aktivit, které mohou začít využívat na svých kurzech. Pro ostatní může posloužit Herní víkend jako ochutnávka našeho přístupu a stát se pozvánkou pro absolvování výcviku. Pokud hledáte hlubší a komplexnější znalosti z oblasti tvorby her, anatomie hry, jejich přípravy a mechanismu uvádění, prosím využijte certifikovaný výcvik Metod zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice zde
Cena, místo a čas:
Cena:
- program: 5 800 Kč
- ubytování a strava: 2000 Kč
- celková cena: 7 800 Kč
Místo:
- Kaprálův mlýn, Ochoz u Brna / www.kapraluvmlyn.cz
Časový harmonogram:
- příjezd od 15 hod. / začátek programu pátek od 16 hod. / konec neděle v 16 hod.
- více informací o časovém harmonogramu programu spadá do principu “práce s překvapením”
- bližší informace dostanete od lektorek cca 14 dní před akcí
Herní víkend mi nabídl spoustu praktických ukázek z pohledu účastníka – přesně to, co mi chybělo. Pořád dokola jsme si hráli, reflektovali, viděli jsme spoustu „motivaček“ ke hrám, způsob dávání instrukcí a to vše přímo v akci. Za tím vším následovala „meta reflexe“, kdy jsme se nad sehrávkami znova z „výšky“ zamýšleli. Podobných zážitků potřebuji více!
– Jana, účastnice kurzu